PERLOVINY

Úpravy provedené před vyplutím a pak při přeplavbě Atlantiku a na Trinidadu. Tedy verze 2012. Od té doby jsme udělali další řadu oprav a vylepšení. Někdy časem na to sestavím samostatnou stránku.
Stacks Image 32
Před vyplutím prošla Perla úpravami, jejichž cílem bylo doplnit technologie, které pro jsou užitečné při dlouhých přeplavbách mimo civilizaci. Jednalo se doplnění dvou solárních panelů a větrného generátoru, které nám zajišťují dobíjení baterek. K tomu jsme doplnili nějakou elektroniku na řízení a monitoring spotřeby. Na zádi se objevila nástavba, kde jsou právě panely a generátor umístěny.

Další viditelnou úpravou je doplnění druhé přední plachty - kosatky. Je také rolovací a slouží jako druhá přední plachta při plavbě na zadní vítr a potom jako odolnější plachta při silném větru.

Poslední vnější úpravou byla montáž větrného kormidla. To dovede kormidlovat bez elektřiny, to nám značně snížilo odběr při dlouhých plavbách.
Stacks Image 33
Úpravou prošel celý navigační systém, především jeho zapojení. Nebyl jsem s původním stavem moc spokojen, kritické funkce systému byly závislé na funkčnosti ploteru a dalších zařízení. Po kompletní úpravě je zapojení provedeno tak, aby bylo co možná nejjednodušší a zařízení nebyla na sobě vzájemně závislá a při výpadku jednoho nebyla ohrožena funkce ostatních.

Máme nadále dva nezávislé plottery a k tomu přibyla možnost sledovat všechny věci z IPADu a PC jako záložní navigace. Systém bude využívat obě již zapojené GPS a k tomu bude možné používat zabudovanou GPS v IPADu, pokud by došlo k nějaké větší poruše v systému (např. po zasažení bleskem).

Stacks Image 34
Z obrázku původního stavu je patrné, že bylo potřeba také předělat elektroinstalace a zapojení, jednak kvůli přehlednosti a pak kvůli tomu, aby nám systém fungoval spolehlivě. Našel jsem celou řadu slabých míst, nevhodně zapojených kabelů, nevhodně uložených atd. Zkrátka jsem si zavzpomínal na staré dobré časy, když jsem začínal svou kariéru, jako síťový specialista. Zároveň díky tomu, že jsem si vše zapojil nově sám s pomocí Bohdana a Páji, tak budu znát na lodi doslova každý drát a každou trubičku, což se bude během tříleté plavby určitě hodit.
Po prvních měsících plavby je loď bez problémů a vše, co jsme dodělávali funguje. Nicméně se chystáme ještě na tři věci, které bychom rádi udělali na Kanárských ostrovech a jednu na Trinidadu, až bude loď zase venku z vody. O co se jedná? Rozhodli jsme se nainstalovat na loď odsolovač Katadyn. Jedná se o malý odsolovač s výkonem 5,7 litrů za hodinu. Má ale jednu velkou výhodu a to tu, že ho lze provozovat jak na elektriku tak také ručně v případě nouzové situace.

Dále jsme se rozhodli vyměnit VHF rádio za vyšší řadu a to kvůli tomu, že má možnost druhé stanice v kokpitu. Téměř pokaždé je potřeba volat od kormidla a ne ze salónu a malá ruční VHF, kterou k tomuto účelu používáme nemá opravdu dobrý příjem. Navíc bude možné z kokpitu odeslat Mayday v případě nějakého problému.

Posledním vylepšení bude montáž dopředného sonaru. Ten nám umožní "vidět" 50m před nás, což budeme využívat především v korálových mořích. Získáme tak mnohem větší jistotu v hůře zmapovaných oblastech. Vybrali jsme Echopilot. Instalace bude znamenat další prostup v přední části lodě.